Mõjukus ja meelevallad.

Meil (Eestis) on täna Mike Pence (USA asepresident). Need on huvitavad, mõjukuse mängud, sest iga isik toob endaga kaasa mingi mõjukuse. Putin (Venemaa president) oli eelmine nädal Helsinkis ja tõi kaasa oma mõjukuse.

Vabadus on hea, aga vahel on raske tajuda piire, kus vabadus lõpeb ja anarhia algab. Käisime Uppsalas konverentsil. Oli aeg ja põhjused, kus seal oli vabadust (liikuda) vähe ja kui oli soov mõne pastoriga rääkida, siis pidid enne võitlema ja võitma kohanäitajatest ihukaitsjad, aga neid oli palju ja nüüd ei olnud mitte kedagi. Märgates järjekorras suurte seljakottidega inimesi, tekkis aga tahtmine väga teada, mis seljataga seisva inimese seljakotis on – tulenevalt uudiste mõjust, eriti veel, kui selgus järjekorra naabri päritoluriik… Õnneks midagi ei juhtunud ja saal oli rahvast täis erinevatest riikidest ja erineva riietumisstiiliga.

Meil on erinev mõjukus. Me oleme sellises konservatiivses tsoonis, kus mõnedele meeldib mõelda, et homme on pühapäev ja see tähendab nende jaoks siis eelnevat saunas või vannis käimist jmt, et end korda teha ja korralikult riidesse panna. See on nagu selline vanaaegne mall. Uus mall on aga lihtsam – hommikul viskad sütt ja siis lähed kirikusse ja pärast lähed tagasi ja pole mingeid probleeme… Mõned ei ole sellega harjunud. Selles korras oli nagu mingi oma võlu, aga vabaduses oli nagu mingi vabadus. Piiblis on kirjas, et Jumal on korra Jumal. Vanasti kirjutati, et distsipliin paneb aluse sinu uuele, stabiilsele, elule. Selle tasuks on stabiilne ja õnnelik elu. See on lihtne.

Sa pead alati mingit hinda maksma ja sul on valida kahe hinna vahel, mida sa maksad. Ühe hind on, et sa sunnid ennast regulaarselt tegema mingeid asju ja see on sulle ebameeldiv, kui võiksid teha midagi muud. Näiteks pühapäeval sooja ilmaga võiksid olla kuskil järve ääres ja sulistada vees jalgu ja mõned, kes on veel “liberaalsemad” võivad hoida käes pudelit õlut ja mõned kasti õlut. Kuskil on aga piir anarhia ja vabaduse vahel ja seda piiri on vahel raske tajuda.

Teine mall on, et sa ei luba endale neid asju, sa istud kirikus, otsid Jumalat, püüad oma elu elada Jeesusega ja see su lihale ei meeldi, aga see meeldib vaimule. Selle tagajärjeks Jumal kingib sulle õnnistatud elu. Aga kui sa nüüd siis võtad naudingud ette, kas siis õllega või ilma õlleta, saab tagajärg sind kätte – ebastabiilne, kaootiline elu, sest pole väga kindel, kas arveid saab pärast maksta ja kas Jumal tahab seal aidata või mitte. Need on siis küsimused, mis on riskiga. Jumal on jätnud meile vabaduse ja vahel see hirmutab, sest me vahel võime selle vabadusega teha mida tahes (peaaegu). Eile (Uppsala konverentsil) räägiti, et me peame (hukkumisest) välja armastama patustajad, aga mitte samastuma nende tegevusega…

Näiteks, kunagi istus minul õllelauas üks Oleviste kristlane (ma ei olnud siis veel usklik) ja ma küsisin, kas sul pole siin meiega ebapüha olla, sa pead kirikus olema. Ta ütles: “Ei, ma olen siin sinu pärast. Kui sul sõbrad lähevad ära, siis ma räägin sulle Jumalast. Praegu ei saa, nad praegu segavad sind. Ootan ära.” Ja ta ootaski ära ja rääkiski mulle ja ma nagu suurt ei saanud aru sel õhtul, aga naljakal kombel järgmisel hommikul teadsin kõike. Ta rääkis nagu minu vaimu asju – see on huvitav nähtus ja see pole erandlik juhtum.

Jumal teeb oma tegusid väga huvitavalt ja vahel selle vabaduse piiri leidmine on komplitseeritud.
Mis Mike Pence siia puutub? Sellepärast, et meid ümbritsevad taas “pintsakumehed”. Putin on pintsakumees (enamuses on ta ülikonnas). Ka Ameerikast tulevad taas pintsakumehed ja maikamehed on ära läinud. Kui me arvame, et pintsakumehed meid ei mõjuta, siis võiksime arvata, et maikamehed meid ka ei mõjuta. Aga mingil ajal olid inimesed maikades… Peale nn maikamehi – kui sa näed, et presidentide president on ekraanil maikas ja sõimab Jumalat, siis see mõjutab paljusid. Ja kui sa näed, et presidentide president on ülikonnas ja kiidab Jumalat, siis on rumal arvata, et see meid ei mõjuta. Sellised on asjad mõjukuses.

Täna tuleb uus mõjukuse mees siia (USA asepresidendi Eesti visiit) ja me ei tea täpselt, mida ta siin teeb, aga me teame, et Eesti on väga raskes olukorras seonduvalt küsimustega sanktsioonidest, milles Euroopa Liit ja USA on erimeelt. Leedu president nõustus ameeriklastega, kange naine, aga me ei tea, mis Eesti teeb. Meie peame palvetama, et sellele maale ja rahvale jääks rahu, et me saaks jumalakartuses elada. Et kõik inimesed, kes siin elavad, võiksid elada Jumala Rahus ja jumalakartuses.

Seda rahu ei saa ise võtta. Lugesin Siiraki raamatust, et juutidele tungisid kallale mingid rahvad ja see oli teada. Ja et ühe õnnetus on teise õnn, siis osa ümberkaudseid kaupmehi ostsid kokku käe- ja jalaraudu tuhandete viisi, et nii kui Iisrael vallutatakse, olla kohal esimesena ja jagada saaki. Kujuta ette, teised on alles vabad, rünnakut pole toimunud, aga mingid tegelased ostavad juba jala- ja käeraudu kokku, et kõik kaup endale saada. Jagatakse karunahka, mida veel ei ole püütud. Jumal arvas aga hoopis teisiti – kallaletungijad ise pidid saama need jalarauad, sest Iisrael lõi oma vaenlast. Vaata, kuidas see on tehtud! Kuskil on olemas isikud, kes näevad ja tahavad sind omada, sellepärast see vabadus on väga hinnaline, milline see iganes on (alati tahaks ju suuremat).

Jeesus on vabastanud meid vabaduseks. Me oleme vabastatud Tema Vere kaudu. Sellepärast peame hoidma seda vabadust ja mõistma, kui väärtuslik ja hinnaline see on. Pärast seda, kui sind on pestud Jeesuse Verega, su koda pestakse puhtaks ja kurjad vaimud lüüakse sealt välja, sa saad Jumala Templiks. See võib olla küll protsess ja ei pruugi toimida ühe hetkega, aga kui sa elad jätkuvas osaduses Jumalaga, siis üks päev sa oled täiesti vaba. Mõned saavad vabaks hetkega. Lihtsalt, Püha Vaim tuleb ja puudutab, plaks ja ongi kõik. Mõni peab aga võitlema ja ära anda seda on lihtne, aga hoida on raske.

Mõnikord, kui inimene saab kohe vabaks, siis ta mõtleb, kergelt tulnud, kergelt läinud, küll ta tuleb uuesti, aga ta ei pruugi tulla. Siis võib juhtuda, et satume 7x suurema jukerduse alla (Mt 12:43-45 , 3Ms 26:18), sest suuremad deemonid tulevad ja inimese lugu läheb 7x hullemaks kui oli enne. Sellepärast pidagem hoolsasti silmas vabadust ja hinnake seda, kui meil seda on. Kas pintsakuga või maikaga, aga niikaua, kui on vabadus, on halleluuja ja niikaua me ei ole kellegi saak, kuni me hoiame Jumalast kinni, kellel on vägi meid aidata ja hoida.

Pastor Taimor Kunnberg
Tule Kogudus, sissejuhatava osa märkmed 30.07.2017


Piibli lugemine, pastor Arda Kunnberg: Õpetussõnad 25:1-14


Tunnetuse sõna, Galina Salumaa: Ülistuse ajal (laul: … alistun su ees…) tuli sõna ja ma usun, et kellegi jaoks on see tähtis kuulda. Enne kui võtad vastu mingi olulise otsuse, ära kiirusta!

Mul on olnud elus palju raskeid olukordi ja inimesed, keda ma austasin, vaimulikud inimesed, andsid valet nõu. Mitte sellepärast, et nad olid halvad inimesed, kuid nad arvasid, et ma ei peaks kannatama sel hetkel, küsides: “Miks sa ennast piinad?” Kuid minu sisemuses oli, et ma ei saa neid suhteid praegu katkestada, ma pean välja kannatama. Pehmelt öeldes, see oli ebameeldiv, aga praegu näen, et see oli väärt seda kannatust. Ärge kartke kannatusi, sest vahel nende kannatuse välja kandmisel võime kellegi päästa. Kui võtate vastu mingi olulise otsuse, siis ärge mõelge, et teete otsuse, mis endale on kergem. Kuulake oma südametunnistust. Isegi uskmatutele räägib Jumal südametunnistuse kaudu. Ärge minge selle hääle vastu, see on väga oluline, sest seal on asjad, mida hiljem ei saa enam ka kahetsemisega muuta.

Sellepärast ärge kiirustage langetama otsust, mis justkui võib tuua teile kergenduse. Kannatage veel, kuni tuleb Jumalalt kindlus, et nüüd võib selle sammu teha, sest me mõjutame paljusid elusid, isegi kui me seda ei mõista. Ärge kartke kannatusi, ärge kiirustage otsustama. Kuulake südametunnistuse häält. Kui te summutate selle, siis iga korraga on see hääl vaiksem ja vaiksem ja siis te muutute üha kurdimaks selle hääle suhtes. Ärge kiirustage. Kellegi jaoks on see oluline sõnum. Ma palun südamest, ära kiirusta, ära karda midagi, mis sul tuleb kannatada. Jumal on koos sinuga.

© Tule Kogudus
Üles
Kuula jutluseid: Jälgi meid: